O nás
HISTORIE CENTRA ANABELL
► Leden 2002
Zakladatelka Centra Anabell Jana Sladká přichází s prvními myšlenkami, založit organizaci pro pomoc lidem nemocným anorexií a bulimií, navazuje s pomocí internetových stránek první kontakty s nemocnými, zjišťuje, že poruchy příjmu potravy jsou velké tabu, ale když o své osobní zkušenosti začíná mluvit, přidávají se další, kterých se nemoc také dotýká.
► Červenec 2002
Autorská spolupráce s Českou televizí a odvysílání dokumentu Bleděmodrý svět, Pocit viny – příběh jedné dlouhé bulimie.
► Srpen 2002
Informace o plánu založit občanské sdružení rozneseny do psychologických poraden a psychiatrických ordinací v Brně, vychází první články a rozhovory v médiích.
► 13. 9. 2002
První neoficiální schůzka sdružení Anabell (pod pracovním názvem Anonymní anorektičky a bulimičky). Schůzka proběhla za podpory tehdejší Hygienické stanice, oddělení Podpory zdraví v Brně na Staré ulici. Ustanovujícími členkami byly Jana Sladká Ševčíková, Věra Landsfeldová a Adriana Srbová, do konce září pak vznikl hlavní název organizace ANABELL.
► 7. 10. 2002
Zaregistrováno „OS Anabell – pro nemocné anorexií a bulimií na MV ČR.
► 9. 11. 2002
První oficiální přednáška Anabell v budově ČČK v Brně, od tohoto data probíhaly přednášky pro veřejnost pravidelně jednou měsíčně po dobu jednoho roku.
► 11. 10. 2002
Zprovoznění webových stránek www.anabell.cz.
► Listopad 2002
První preventivní přednáška na téma „Poruchy příjmu potravy“ na VOZŠ Josefa Podsedníka v Brně, od té doby probíhají programy primární prevence v oblasti poruch příjmu potravy pravidelně.
► Prosinec 2002
První veřejná účast Anabell na miniveletrhu psychoterapeutických služeb Psychoart v Praze.
► Leden 2003
Vznik kanceláře Anabell v Domě lékařských služeb v Brně na Bratislavské ulici.
► Od února 2003
Vznik první pravidelné svépomocné skupiny v Brně, která se scházela každý týden v neděli odpoledne na dvě hodiny. V kontextu roku 2020, kdy tento materiál vzniká, šlo o první peer-ovské aktivity, protože skupina vedla zakladatelka Anabell na základě osobní zkušenosti s mentální bulimií.
► 8. 3. 2003
Pravidelná přednáška Anabell za účasti přednášejícího PhDr. Františka Davida Krcha.
► 20. až 22. 3. 2003
Účast na Mezinárodní konferenci o poruchách příjmu potravy v Praze.
► Květen 2003
Anabell zahájilo pro své klienty desetitýdenní korespondenční kurz „Můj život bez bulimie, bez anorexie aneb 10 týdnů na cestě ke zdraví“.
► 16. až 17. 8. 2003
První víkendový kurz „Přijmi své tělo“ v Brně.
► 26. 2. 2004
První Den otevřených dveří v Anabell v Brně.
► 17. až 21. 5. 2004
První „Týden pro mentální anorexii a bulimii“ s výstavou „Anorexie, bulimie – dvě hluboké propasti“, slavnostní zahájení výstavy za účasti představitelů města Brna i Rady města Brna. TABU, jak zněla zkratka akce, bylo předchůdcem pozdějšího tradičního Měsíce bez diet, který Anabell slaví vždy v květnu.
► Červenec 2004
Anabell zaměstnává první odbornou pracovnici na 1,0 úvazek, a to psycholožku.
► Od 7. 9. 2004
Byla zavedena nová služba pro klienty – krátké odpolední konzultace s psycholožkou zdarma, každé úterý 14,00–16,00 hod.
► 29. 9. 2004
Prezentace Anabell na Fóru pro zdraví (IBC Brno) v rámci 10. jubilejních Brněnských dnů pro zdraví, od té doby se Anabell účastní pravidelně.
► Od 7. 10. 2004
Vznik svépomocné skupiny – pobočky Anabell v Ostravě. Skupinu vedly Dana Starostková a Radka Mytyzková. Postupně se profesionalizovaly i další služby tzv. Kontaktního centra Anabell Ostrava, první vedoucí byla Hana Cronová.
► Od 26. 10. 2004
Vznik svépomocné skupiny – pobočky Anabell v Praze. Skupinu vedli Ondřej Stískal a Ria Černá. Postupně se profesionalizovaly i další služby tzv. Kontaktního centra Anabell Praha. První vedoucí byla Ria Černá.
► Prosinec 2004
Anabell eviduje téměř 250 členů.
► Prosinec 2004
Webové stránky Anabell zaznamenaly 33 000 přístupů.
► Květen 2005
Vydání první publikace Anabell, a to ve spolupráci se ZÚ se sídlem v Brně, jednalo se o Manuál pro rodiče, na kterém spolupracovala lékařka z FN Brno.
► Listopad 2005
Start projektu PHARE 2003 RLZ s názvem „Nezůstávej na to sama“, vznikají tři nová pracovní místa. Anabell celkem zaměstnává pět pracovníků v pracovním poměru – psycholožku, nutriční terapeutku, sociální pracovnici, asistentku a vedoucí projektu. Jde o první velký projekt, který umožňuje stabilizovat činnosti organizace. Mezi základní aktivity projektu patřily tzv. Schránky důvěry na 15 místech Jihomoravského kraje, psychologická poradna a poradna pro výživu, poradna sociální pracovnice, svépomocné skupiny, edice Občasníku o poruchách příjmu potravy, přednášková činnost, 1 x měsíčně dvoudenní seminář Přijmi své tělo a v letních měsících týdenní edukačně-rekondiční pobyt.
► Září 2006 až duben 2008
Anabell zahajuje další evropský projekt, tentokrát z dotace SROP, s názvem „Každý krok se počítá“. V rámci projektu v Brně vzniká tzv. Klientské centrum s poradenskými službami tváři v tvář, s telefonickou krizovou pomocí a internetovým poradenstvím. Vzniká také Edukační centrum s přednáškami a edicí Zpravodaje Anabell. V rámci tohoto projektu poprvé v Anabell zkoušíme pracovat multidisciplinárně, a to ve spolupráci psycholožky a nutriční terapeutky. V rámci projektu také Anabell poprvé v Brně organizovalo konferenci k problematice pomoci lidem s poruchami příjmu potravy nebo vydalo publikaci „Život ti může nabídnout víc“ s deseti příběhy klientů.
► Říjen 2006
Projekt „Nezůstávej na to sama“ byl Českou asociací pro psychické zdraví oceněn jako Příklad dobré praxe a postoupil mezi evropské projekty v komisi Mental Health Europe.
Duben 2007 Registrace čtyř sociálních služeb podle zákona č. 108/2006 Sb. – Odborné sociální poradenství v Brně, Odborné sociální poradenství v Praze a Odborné sociální poradenství v Ostrava a Telefonická krizová pomoc jako celostátní služba.
► Od dubna 2008
V Anabell Praha bylo zahájeno poskytování služby netstreetworkingu jako formy komunikace s nemocnými na internetu prostřednictvím vyškolených dobrovolníků.
► Od dubna 2009 do června 2011
Anabell realizuje další velký projekt s finanční podporou ESF, projekt nese název „PPP (Podpora profesionální prevence)“. Aktivitami projektu Anabell profesionalizuje své působení v oblasti edukace a preventivních programů. Předmětem projektu byla realizace 4 specializovaných MŠMT akreditovaných seminářů (Poruchy příjmu potravy od A do Zet I. a II., Zásady zdravého stravování a Lektorské dovednosti) pro pedagogy a metodiky prevence Jihomoravského kraje.
► Od dubna 2009 do března 2012
Anabell realizuje další velký ESF projekt s názvem Motivace-Terapie-Uplatnění. Předmětem projektu byla realizace specializované, motivačně a komunitně orientované psychosociální podpory osobám s poruchami příjmu potravy. Byly poskytovány služby: Psychodiagnostika a pracovní poradenství, Poradna osobnostního růstu, Klub Anabell, Víkendový program Svému tělu přítelem, Kurz vaření a vyváženého stravování, Korespondenční kurz a byly vydány brožurky Atlas porcí a Potravinová pyramida.
► Červen 2012
Stěhování sídla organizace na novou adresu Milady Horákové 50, 602 00 Brno.
► Leden 2013
Anabell v Praze zahajuje realizaci projektu Beze Studu, v jehož rámci vzniká první terénní forma poskytování Odborného sociálního poradenství ve Středočeském kraji. V rámci projektu je také nabízena psychoterapie a psychologické poradenství.
► Květen 2013 až červen 2014
Projektem Nutriční akademie se Anabell poprvé pouští do vzdělávání odborných pracovníků, konkrétně v tomto projektu pro zdravotní sestry, a to v oblasti komunikace s klienty s poruchou příjmu potravy. Jako vzdělávací metody jsou použity webináře a prezenční semináře.
► Srpen 2014
Spuštění nových webových stránek www.anabell.cz a www.centrum-anabell.cz.
► Říjen 2014 až říjen 2015
Anabell realizuje projekt Anabell_Vzdělávání. Hlavním cílem projektu je podpora změny přístupu k lidem s duševním onemocněním a k jejich integraci na trh práce a do společnosti prostřednictvím profesního vzdělávání pro pracovníky Anabell, kteří pracují s takto nemocnými. V rámci projektu vzniká první metodický výstup „Metodika multidisciplinární spolupráce mezi odborníky sociálních služeb a zdravotnických služeb v práci s klienty s poruchou příjmu potravy“.
► Leden 2015
Stěhování sídla organizace na novou adresu Masarykova 506/37, Brno
► Březen 2015
Změna právní formy z občanského sdružení na zapsaný spolek a změna názvu organizace na Centrum Anabell, z. s.
► Září 2016
Anabell zaměstnává první peer-konzultantky, tedy pracovníky s osobní zkušeností s poruchou příjmu potravy a oficiálně nabízí jejich služby k posílení motivace klientů nebát se vyhledat potřebnou pomoc.
Od roku 2016 má Anabell dvě patronky – herečku a spisovatelku Vlastinu Kounickou Svátkovou a novinářku Evu Podroužek Fryšarovou.
► Od ledna 2017
Změna právní formy ze zapsaného spolku na zapsaný ústav a změna názvu organizace na Centrum Anabell, z. ú.
► Leden 2017
Vznik dárcovských stránek www.pomahejtenadruhou.cz.
► Leden 2018
Anabell rozšiřuje v Brně své služby Odborného sociálního poradenství o terénní formu.
► Červenec 2018
Anabell v Brně registruje a začíná poskytovat pátou sociální službu – Služby následné péče, prohlubuje tak spolupráci se zdravotnickými službami.
► Rok 2018
Zpracování Strategie Anabell na období 2018 až 2022, reformulace poslání a vize organizace, zpracování hodnot Anabell
Poslání: Posláním Centra Anabell je pomoc a podpora osobám s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým při řešení situace spojené s tímto onemocněním.
Vize: Centrum Anabell je stabilní organizace, v ČR je uznávaným odborníkem na meziresortní péči a podporu pro osoby s poruchami příjmu potravy a jejich blízké.
► Červen 2019
Anabell v Brně rozšiřuje cílovou skupinu o rodiny s dětmi s duševními obtížemi a nadále prohlubuje mezioborovou spolupráci s odborníky ve prospěch klientů, kteří se na Anabell obracejí.
Zpracovala PhDr. Ing. Jana Sladká Ševčíková, © Centrum Anabell, z. ú., 2020
Pokud se chcete podívat na zpracování naší historie do roku 2007 v brožurce, můžete si ji stáhnout zde (PDF, 1,5 MB).